İç Kusurları Tespit Etme ve Malzeme Kalınlığını Ölçme

  1. • Yerinde anında rapor
  2. • Tamamen taşınabilir ekipman
  3. • Yerinde denetimler
  4. • Ayrıntılı kusur tespiti
  5. • Tahvil bütünlüğü değerlendirmesi
  6. • Yüksek derecede doğruluk

Ultrasonik Test Nedir?

Ultrasonik Test, bileşenler ve parçalardaki dahili kusurları ve kusurları tespit etmek için hem yüksek hem de düşük frekanslı kısa dalga boylu ses dalgalarını kullanan tahribatsız bir test yöntemidir. Ek olarak, bir malzemenin kalınlığını belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, bir borunun duvarının kalınlığı.

Ultrasonik Test Ne İçin Kullanılır?

Ultrasonik test, çok çeşitli endüstri sektörlerinde dökümler, kaynaklar, borular, borular ve kompozit malzemelerdeki dahili kusurları ve kusurları test etmek için kullanılır. Ultrasonik test, kapanımlar, çatlaklar ve gözeneklilik gibi kusurları tespit etmek için kullanılır. Bir parçanın derinliklerinde bulunan küçük kusurları veya kusurları tespit etmede özellikle yararlıdır.

Ultrasonik test, iki malzeme arasındaki bağın bütünlüğünü değerlendirmek için de kullanılır. Bu NDT yönteminin faydaları, hızlı ve doğru sonuçlar vermesi ve çok taşınabilir olması, özellikle yerinde test ve inceleme için faydalı olmasıdır.

Ultrasonik kaynak testi

Açılı dönüştürücüler kullanarak bir test nesnesinin tüm kaynaklarını inceleyebiliriz. Ses dalgaları hem ana malzemeye hem de kaynak hacmine gönderilir. Bu, kaynağın uç ve kök bölgelerinden geometrik tepkiler üretir ve bu sinyallerde sapmaları aramamıza izin verir.

Ölçüm malzemesi kalınlığı

Malzeme kalınlığını ölçmek için ultrasonik test de kullanılabilir. Ses dalgaları farklı malzemeler içinde farklı hızlarda yayılır. Malzeme hızını ve bir ses dalgasının dönüştürücüden malzeme içinden geçmesi ve tekrar geri dönmesi için geçen süreyi bilerek, uzman denetçilerimiz malzemenin kalınlığını hesaplayabilir.

Ultrasonik Test Nasıl Çalışır?

Ultrasonik test tekniği, bir ultrasonik dönüştürücüye güç sağlamak için bir darbe/alıcı birimi kullanır. Bu dönüştürücü, test edilmekte olan malzeme veya bileşenle temas edecek şekilde yerleştirilir ve nesnede darbeli ses dalgaları üretir.

Yansıyan ses dalgaları veya ekolar dönüştürücü tarafından geri alınır ve herhangi bir dahili süreksizlik, sinyallerin ekran ünitesinde görüntülenmesine neden olur. Yetenekli araştırmacılarımız, malzemede herhangi bir kusur veya kusur olup olmadığını belirlemek için bu sinyalleri yorumlayacaktır.

Ultrasonik test, herhangi bir kusur veya kusurun boyutunu ve şeklini belirlerken yüksek derecede doğruluk sağlar. Bu test yöntemi aynı zamanda yüzey altı kusurlarını tespit etme yeteneğine sahiptir ve diğer tahribatsız test yöntemlerinden çok daha iyi derinlik penetrasyonu sağlar.

+