Yüzey ve Yüzeye Yakın Kusurları Bulma

Çatlak Testi veya Manyetik Parçacık Testi olarak da bilinen Manyetik Parçacık Muayenesi, çelik ve demir gibi ferromanyetik malzemelerde herhangi bir yüzey ve yüzeye yakın kusurları bulmak için kullanılabilen tahribatsız bir test yöntemidir. Manyetik Parçacık Denetimi hızlı ve nispeten kolay bir NDT tekniğidir ve havacılık, enerji üretimi, otomotiv ve inşaat dahil olmak üzere tüm endüstri sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Manyetik Parçacık Muayenesinin Faydaları

  • •Kusurların anında göstergesi
  • •Uygun maliyetli
  • •yerinde inceleme
  • •Güvenilir test yöntemi
  • •Toplu test mevcut

Manyetik Parçacık Muayenesi Ne İçin Kullanılır?

Manyetik Parçacık Muayenesi, çelik ve demir gibi ferromanyetik malzemelerdeki çatlaklar, bindirmeler, dikişler ve kalıntılar gibi yüzey veya yüzeye yakın kusurları tespit etmek için kullanılır. Manyetik Parçacık Testinin ana avantajlarından biri, ferromanyetik bileşenlerde herhangi bir yüzey veya yüzeye yakın kusurları anında tespit etmesidir.

Manyetik Parçacık Testi, motor parçaları, süspansiyon ve fren bileşenleri, dökümler, dövme parçalar ve kaynaklı parçalar gibi çeşitli bileşen ve ekipmanlarda kullanılabilir.

Manyetik Parçacık Denetimi Nasıl Çalışır?

Manyetik Parçacık Muayenesi işlemi sırasında numune, numunenin boyutuna bağlı olarak ya lokal olarak ya da genel olarak manyetize edilir ve bileşende bir manyetik alan indüklenir. Test süreci, test edilen bileşen etrafındaki manyetik akıyı analiz eder.

Test edilen malzeme sağlamsa, manyetik akı ağırlıklı olarak malzemenin içinde kalacaktır. Bununla birlikte, Manyetik Parçacık Muayenesi sırasında yüzeyi kıran bir kusur varsa, o zaman manyetik alan bozulacak ve yüzeydeki kusur çevresinde yerel manyetik akı sızıntısına neden olacaktır.

Bu sızıntı, numunenin yüzeyinin demirli demir talaşları gibi ince manyetik parçacıklarla tozlanmasıyla tespit edilebilir. Parçacıklar daha sonra akı sızıntısı alanına çekilecek ve kusurun görünür bir göstergesini oluşturacaktır.

Gösterge daha sonra kusura neyin neden olabileceğini belirlemek ve yapılması gereken önlemi önermek için operatör tarafından not edilir ve değerlendirilir.

Manyetik Parçacık Denetiminin iki yöntemi vardır. Birincisi, gün ışığı ve saha çalışması için ideal olan beyaz renk kontrastıdır. diğeri Ultra Violet ışığını kullanır. CURIE’de hem ultraviyole yöntemini hem de siyah beyaz kontrast yöntemini sunuyoruz.

NDT Teknisyenlerinden oluşan ekibimiz, hem Tüm Türkiye’de taşınabilir bir elektromıknatısla yerinde hem de statik bir tezgah ünitesiyle şirket içinde Manyetik Parçacık Denetimi yapabilir. Uzman test tesisimiz, gereksinimlerinizi karşılamak ve eksiksiz ve kapsamlı bir inceleme hizmeti sağlamak için bir dizi numuneyi test etmek için tam donanımlıdır.

Statik tezgahlarımız, büyük bileşenleri ve büyük miktarlarda çubuk stoku, dövme parçalar ve bitmiş bileşenleri etkin bir şekilde test etmemizi sağlar. Manyetik Parçacık Kontrol hizmetimiz, çok çeşitli bileşen ve endüstriler için mevcuttur.

+